12 Aralık 2016 Pazartesi

Yeni Zelanda Yeni Sanat - The World of Wearable ArtMerhaba,

Herkese aydınlık, yaratıcı bir gün dilerim.

Sizi geçen yıl keşfettiğim ve yaratıcılıktaki sınırsızlığı ile beni kendine hayran bırakan World of Wearable Art ile tanıştırmak istiyorum. Kısaca WOW olarak da biliniyor.

Sözcükleri çevirdiğimizde yaklaşık Giyilebilir Sanatın Dünyası gibi bir anlama gelen bu sanat kelimelerinin tam anlamıyla, insan bedeni üzerine giydirilen, giyilebilen herşeyi kapsıyor ve her yıl uluslarası bir yarışma olarak düzenleniyor. Ayrıca kendi türünün tek örneği.

İnsan vücudunu üzerinde çalışılacak boş bir tuval gibi kullanan sanatçılar, önce her yıl düzenlenen uluslararası yarışmaya başvuru yapıyor ve yarattıkları eserleri düzenlenen ve ödüllerin de açıklandığı gösteride sergileme şansı buluyor. Yarışmaya katılanlar $165,000'ı bulan ödül kazanma ve WETA Stüdyoları ile çalışma şansı elde ediyor. İki saat süren muzik, dans, drama ve komedinin birleşiminden oluşan nefes kesici wearable art şovu her yıl yaklaşık 55bin kişi izliyor. Sanatların ve dizaynın birleşimi ya da akımı olarak da tanımlanan gösteri, ileri teknoloji ışıklandırması ve sahne tasarımı ile sayısı 400'ü geçen bir ekiple hazırlanıyor.

WETA Stüdyolarının Yüzüklerin Efendisi, Hobbit gibi filmleri ürettiğini iletelim.

Nasıl Başladı?
The World of Wearable Art, 1987'de, heykeltraş Suzie Moncrieff'in Nelson'da bir sanat galerisini yeni bir performans ile tanıtma fikri ile doğdu. 2005 yılı itibariyle de etkinlikler, daha büyük salonlara sahip olması itibariyle Wellington'a taşındı.

Yaratıcılığı destekleyen bu yarışma, pek çok alandan sanatçıya, modacıya, tekstilciye ve endüstriyel tasarımcıya ilham kaynağı oluyor. Tasarımlarda plastik, metal, ahşap gibi sıra dışı malzemeler yanında her türlü kumaş ve materyal de kullanılıyor.

Nelson'da bir Wearable Art Müzesi olduğunu da ekleyelim.


2017'deki yarışmaya 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuru yapılabiliyor. Katılım için detaylara şuradan ulaşabilirsiniz; https://www.worldofwearableart.com/competition/2017-inspiration/World of Wearable Art Awards Show ; https://www.worldofwearableart.com/
Weta Workshop ; http://wetaworkshop.com/
http://www.techlink.org.nz/wow/about-WOW/history.cfmhttps://www.facebook.com/yenizelandadayasam/
https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder