26 Ocak 2016 Salı

Yeni Zelanda'ya Working Holiday Vize
Seyahat etmenin, başka kültürlerle buluşmanın ve onları tanımanın insanın kendisini ve ülkesini ve de yaşamı daha iyi anlamasına yol açacağına, seyahat eden bir kişinin kendine, ülkesine ve dünyaya karşı daha duyarlı ve bilgili olacağına inanıyorum. Hatta bunun dünya barışına da katkısı olacağını sanıyorum. Seyahat etmek, dünyayı gezmek, belki de herkesin ömründe yapmak istediği bir şey iken sanki bunu yapanlar ya da yapabilenlerin sayısı da her geçen gün artmasına rağmen, hala az gibi. Özellikle de bizim ülkemizden.

Tabi Türkiye'li olmanın seyahat ederken çok önemli iki dezavantajı var. Dilinizi geliştirmek ya da çalışmak ve yaşamak isteyeceğiniz ülkelerin çoğunun para biriminin Türk Lirasından değerli olması ve Türkiye'de İngilizce eğitiminin çok yeterli olmaması dolayısıyla bu dünya dilini konuşamamaktan ya da kendine güvensizlikten müzdarip olmak.

Yine de tüm gençlerin kendilerine güvenerek ''Her zorluğu aşmanın elbet bir yolu vardır,'' düsturu ile hareket etmesini ve arzuladıklarına ulaşabilmelerini dilerim.

Ben Yeni Zelanda'ya geldikten sonra Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki anlaşma ile başlayan work&holiday vize uygulaması bence bu ülkeye gelmek için en ucuz ve bence en mantıklı yöntem. Tabi bazı şartları var.

Aşağıdaki linkten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
Edit : Göçmenlik bürosunun sayfası yenilendi. Yeni link burada;
https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/about-visa/turkey-working-holiday-visa

Eğitim acentaları yaklaşık bin TL gibi bir rakamla bu vizeyi almaya yardımcı oluyor. Ancak İngilizcenize güveniyorsanız, tüm işlemleri kendiniz de halledebilirsiniz.

Her yıl Temmuz ayında Türkiye için 100 kişilik bir kota açılıyor. Bu sayı aslında çok büyük değil. Bazı ülkeler için kotalar açıldığı gibi dolarken, Türkiye için, mesela şu anda Ocak ayının sonunda bu kota hala dolmuş değil.

Linkini verdiğim sayfada iletilen, vizeyi almak için gerekli şartları aşağıda (ve bu şartları gösteren link de burada - https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/criteria/turkey-working-holiday-visa?nationality=nationality-TUR&country=residence-TUR&applying=no ) bulabilirsiniz;

* Immigration web sayfasında bir hesap açıp başvurunuzu kendinizin yapması gerekiyor.

* Elinizde en az 15 ay geçerli bir pasaport olması ve web sayfasına girdiğiniz her bilginin sunacağınız pasaport ile tutarlı olması gerekiyor.

* Genel sağlık raporu ve gögüs röntgenlerini sunmanız gerekiyor. Bu konuda başvuru sırasında sayfa size bunu nereden ve nasıl alacağınız konusunda yönlendiren bir email gönderiyor.

* Herhangi bir suç işlememiş olmak, iyi karakter sahibi olmak.

* Bona fıde - Genuine intent - Burada başvuru sahibinden beklenen workıng holiday başvurusunu bu ülkede kalmak için yapmıyor olması. Buraya gerçekten çalışmak ve tatil yapmak için geliyor olması.

* 18 ila 30 yaşları arasında olmak* Türkiye vatandaşı olmak ve Türkiye pasaportuna sahip olmak.

* Dönüş biletinizin olması ya da dönüş bileti alabileceğiniz meblağın hesabınızda bulunması gereken rakam ilave olarak hesabınızda bulunması

* (Eğer varsa) Çocuğunuz ile gelmemek

* Hesabınızda buradaki yaşam giderlerinizi karşılamak üzere en az 7,ooo Yeni Zelanda Doları bulunması. ( Bugün, 26 Ocak 2016'da 7,000NZD yaklaşık 13,668 TL yapıyor. Başka zamanlarda hesaplamak için www.xe.com adresini kullanabilirsiniz. Unutmayın NZD ve TRY yurtdışında geçerli para birimleri değil. Paranızı bu rakama denk gelecek USD ya da Euro olarak getirmeniz ya da göstermeniz gerekecek. Edit: 15 Nisan 2017 - 1NZD yaklaşık 2,6166. Buna göre bu rakam 18,316 TL'ye yükselmiş :( )

* Daha önce aynı vizeyle bu ülkeye gelmemiş olmak.

* En az dört yıllık bir üniversiteden mezun olmuş olmak

* Yeterli İngilizceniz olması (websayfasında bunun detayları belirtilmiş ancak IELTS'den 4.5 almanız da yeterli olacaktır. Bir de IELTS sınav sonucunun iki yıldan daha önce alınmamış olması gerekiyor.)

* Burada kaldığınız süreyi kapsayacak bir sağlık sigortanızın olması


Siz yine de web sayfasındaki detayları dikkatlice okuyun, gerekiyorsa çevrenizden yardım alın. Umarım buradaki bilgiler sizin için faydalı olur.

Bu yazı 15 Nisan 2017 tarihinde güncellenmiştir.


https://www.facebook.com/yenizelandadayasam/
https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/

8 yorum:

 1. Merhaba Sevgi Hanim,

  Working&Holiday vize sahibi biri olarak, yakin zamanda Yeni Zelanda'ya gitmeyi planliyorum. Auckland sehri icerisinde, hangi bolgelerden ev tutmak daha dogru olur (guvenlik acisindan)? Tesekkurler.

  Begun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Begun,
   Şehir merkezinde bir süre kalıp nerede yaşamak istediğine öyle karar verebilirsin. İnsanın her yerde kendine dikkat etmesi lazım ama buralar oldukça güvenli. Benim en sevdiğim semtler (yaşamak için) Mt Eden, Parnell, Newmarket, Takapuna(North Shore'da kalıyor bu)

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar,
  Working Holiday Vizesine başvurumu yapıp parayı yatırdım.(208NZD)
  Bundan sonraki süreç içerisinde tamamlamam gereken belgeler;
  -Pasaport
  -Sağlık Raporu
  -Çalışma Bilgileri
  -Banka Dökümü
  -İngilizce Sertifikam
  Bunların dışında birşey isteniyour mu?
  Ayrıca Dubai'ye kargolanan evrakları Dubai geri yollamıyor diye birşey okumuştum bu konuda bir bigliniz var mı acaba?
  Saygılar
  Bilgi alışverişi yapmak istiyen arkadaşlar :
  alicanabaci@gmail.com

  YanıtlaSil
 4. Selamlar :

  Yazılarınızı ilgi ile okudum fakat aklımda bir kaç soru var. 24 yaşında makina müh. mezun oldum ve Türkiyede hali hazırda çalışıyorum. Yeni Zelanda' ya gelme fikri bayağıdır aklımda ve gerekli dil yeterlilik para vs. imkanlara sahibim. Working & holiday kapsamında gelirsem kendi işim de çalışabilirmiyim? ( mak müh olarak ) yaşam giderleri nelerdir? Bu konuda bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim iyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette kendı alanınızda çalışabilirsiniz. Work&holiday size çalışma izni sağlıyor ama nerede çalışacağınızı kısıtlamıyor. Haftalık min kira+yaşam masrafı 400-450NZD arasında olacaktır.

   Sil
 5. bu yolla para biriktirmek mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten iş bulmanıza, sizin azminize ve dayanıklılığınıza o kadar bağlı ki. Hem evet hem hayır.

   Sil