9 Mayıs 2016 Pazartesi

Beautiful Nelson

Güney adanın en kuzeyi Nelson. Şehir merkezi bir kovuğun içinde kalmış gibi ve ufacık. Bunun yanında her köşesi güzel mi güzel.

Batıda, en tepede bir orak gibi kıvrılan Golden Bay, birbirinden güzel altın kumlu sahillere sahip. Onun sırtı tehlikeli west coast kıyıları, kumuyla, kayasıyla muhteşem doğa güzelliklerini barındırırken, maalesef balina ölülerini anlaşılamaz bir biçimde misafir ediyor.

Golden Bay'in sağı ya da doğu yanında ise Yeni Zellanda'nın en küçük ama en ünlü, belki en güzel milli parkı Abel Tasman National Park bulunuyor. Kamp olanakları ve 4 güne kadar süren hiking seçenekleri ile Abel Tasman oldukça popüler. Nelson'ın en çok turist çektiği Şubat, Mart aylarında yer bulabilmek için rezervasyonu bir hayli önceden yapmak gerek. Buralarda gezmenin en güzel yanlarından beri o kadar sevilmesine ve kalacak yerlerin hemen dolmasına rağmen yine de etrafta çok az sayıda insan olması. Bu insandan bıkmaktan mı, kendini bunca güzelliğin içinde özel hissetmekten mi bilmiyorum.

Ben kaldığım dört geceyi de Takaka'da geçirdim. Takaka, inanılmaz şirin bir hippi kasabası. Extrem ama mutlu tipler hep buraya toplanmış gibi. Takaka merkeze yakın Tata Beach, denize girmeyi en sevdiğimiz sahil oldu. Tata Beach'den biraz sonra Abel Tasman National Parka giderken bir tepelik mekana kurulu Totos Pizza, odun fırınında pişirilen muhteşem lezzetli pizzasıyla, fena şaşırtıyor. Yani bir daha gitmek isterseniz, uzun yol.

Bir başka harika sahil Kaiteriteri. Buraya da mutlaka uğramalı. Nelson şehir merkezindeki sahilse ayrı lezzetli.

Yemekler, içmekler, gezmekler... Nelson harika bir yer...

Aşağıda çektiğim fotoğraflardan hazırladığım bir gösterimi bulabilirsiniz. İyi seyirler.https://www.facebook.com/yenizelandadayasam/
https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder