10 Mayıs 2016 Salı

Trademe - Alışveriş Sitesi


Trademe Yeni Zelanda'nın en büyük ve gerçek anlamda herşeyi ama herşeyi alıp satabileceğiniz sanal web sitesi. İlk başta Türkiyedeki sahibinden.com'a benzetmiştim. Ancak sanıyorum trademe'nin alanı daha geniş ve kullanıcı oranı daha büyük. Tabi Türkiye, Yeni Zelanda'nın yaklaşık 16 katı fazla nüfusa sahip bu da dengeleri değiştirir. Yine de oransal olarak trademe'nin çok alanda ve çok kişi tarafından kullanıldığını düşünüyorum. Size bilimsel bir detay veremeyeceğim bu yazımda efendim, sadece gözlem böyle :)

Adresi www.trademe.co.nz

Üyelik sistemi ile çalışılıyor. Alış ya da satış yaptığınızda alış veriş yaptığınız kişilerle karşılıklı birbirinize teşekkür ediyor ya da bir şikayetiniz varsa iletiyorsunuz ve tüm bu yazışmalar herkes tarafından gözlenebiliyorlar. Satışlarınızın aldığınız olumlu geri bildirim yüzdesi yaptığınız tekliflerde ya da bir şey satmak istediğinizde bir özet şeklinde hemen isminizin yanında yer alıyor. Tecrübeli alıcı satıcılar bu yüzdeye çok önem veriyorlar ve bu yüzde üzerinden sizin güvenilirliğinizi ölçüyorlar. Alışveriş koşulları ve güvenlik oldukça iyi bir şekilde düzenlenmiş. Bu nedenle web sitesi güvenilirliğini ve yüksek işlem hacmini koruyor.

Bazı kimseler satacakları eşyaları $1 üzerinden açık arttırıma benzer bir şekilde satışa sunuyorlar. Bazılarının bundan amacı hicbir işe yaramayan, atıl durumdaki bir eşyadan kurtulmak, bazıları ise ellerindeki atıl durumdaki bu eşyadan ne elde etseler kardır şeklinde piyasayı test ediyorlar. $1 ile satışa çıkan bir ürün binlerce dolarla alıcıya ulaşabiliyor. Ayrıca $1 ile başlatacağınız bir açık arttırıma ''şu fiyatın altında kalırsa satışı yapma'' anlamına gelen bir rezerve fiyat verebiliyorsunuz. Bu da satışı istediğiniz gibi sonuçlandırmanıza ''bazen'' yardımcı olabiliyor.

Ben bir trademe uzmanı sayılmam ama çok yakın arkadaşlarımın bu internet sitesini keyifle kullandıklarına şahit oluyorum.

Kimisi ürünleri ucuza kapatıp daha sonra daha pahalıya satmaya çalışıyor, kimisi aynı mantığı belli ürünlere yoğunlaşarak yapıyor. Bazısı neye ihtiyacı onu varsa sabırla trademe üzerinden takip ederek, ihtiyacı olan ürünü uygun fiyata bulmuş oluyor.

Ayrıca site ikinci el dışında ticaret yapanların kullanımına da açık.

Ben şahsen bugüne dek denediğim halde hiç satış yapamadım. Buna da pek şaşırmıyorum :) Yaptığım birkaç alım ile ufak bir profilim oluştu. %100 güvenilir bir profil olarak trademe'de varlığımı sürdürüyorum.

Çok sevdiğim kiralık evimi ve ev arkadaşlarımı da trademe aracılığı ile bulduğumu ilave edeyim.

Buralara gelmeyi planlayanlar için çok önemli bir internet sitesidir efendim. Girin, bakın, karıştırın.
Kolay gelsin.


https://www.facebook.com/yenizelandadayasam/
https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/ 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder