13 Aralık 2015 Pazar

Maori Dövmesi

Yeni Zelanda'nın en ilgi çekici özelliklerinden biri de yerli halkı Maorilere has dövmeleri. Bugünkü ve genel anlamıyla ya da kullanımıyla onlara Maori dövmeleri yerine, Maori desenlerinden esinlenilmiş dövmeler demek belki de daha doğru.

Avrupalıların, Aotearoa'ya (Aotearoa;Yeni Zelanda'ya Maorilerin verdiği ad) gelişinden önce yazılı bir dili olmayan Maoriler hikayelerini dilden dile dolaşan masalları, oymacılıkları ve dövmeleri ile anlatmaktaymışlar. Bu nedenle birbirinden güzel oyma eserleri ve dövmelerindeki çizgiler anlamlara sahip.

Aslında Maorilerin dövmesi, genel olarak bilinenden, iğneli iz yönteminden biraz farklı, cilde bıçak yardımıyla yaralar açarak ve bunların boyanması ile yapılıyor ve 'moko' olarak adlandırılıyor. Tahmin edersiniz ki geleneksel yöntem oldukça acılı ve Maorilerin kutsal bulduğu şekliyle dövmenin işlenmesi sırasında acıyla bağırmamak gerekiyor. Geleneksel Maori dövmeleri daha çok yüze yapılıyor, erkeklerin tüm yüzü, kadınların ise çeneleri ve dudaklarına işleniyor ve şekiller ise bağlı bulundukları kabileyi ve yaşamlarını temsil eden hikayelerle donanıyor. Moko, hala kullanımda ve genellikle Maori sanatçılar tarafından Maorilere uygulanıyor. Tabi siz de bir Moko artistine gidip taşımak istediğiniz hikayeleri anlatıp bunu çizmesini ve size uygulamasını isteyebilirsiniz.

Aşağıda geleneksel olanlara örnekler görebilirsiniz.

Caren Fox - Hakim
Tame Iti - Maori aktivist
Aşağıda da daha güncel ve popüler uygulamalara bazı örnekler bulabilirsiniz.

All Blacks player Manu Nonu
All Blacks player Sonny Bill WilliamsTabi siz de online pek çok örnek bulabilirsiniz.


https://www.facebook.com/yenizelandadayasam/
https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/

3 yorum:

 1. facebook sayfası açsanız veya instagram sayfanız varsa onu paylaşsanız... :) takip etmek daha rahat olur, ilgimizi çekiyor yazdıklarınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özellikle eşim tam bir ig takipçisi! birlikte istanbul'dan oraya taşınsak mı diye düşünmeye başladık son zamanlarda, yazılarınız bize şimdiden biraz fikir verdi bile.

   Sil
  2. Teşekkürler, instagramda sevgininfotogunlugu'nu takip edebilirsiniz. Fotoğrafların çoğu Yeni Zelanda'dan.

   Sil