6 Kasım 2016 Pazar

Rotorua - Yeni Zelanda'nın Güzel ve Kokulu Şehri


Yeni Zelanda'nın Kuzey adasının tam kalbinde yer alan Rotorua güzellikleri, gayzerleri, Maori geçmişi, ılıcaları ve sülfür kokusu ile ünlü. Şehre girer girmez etrafınızı saran, çürük yumurta kokusuna benzeyen süreğen koku dayanılamaz gibi gelse de bir süre sonra kokuyu o kadar da duymamaya başlıyor, herşeye çok çabuk adapte olan insanoğlu.

Expedia'nın bu muhteşem videosu araya girip bize biraz Rotorua'nın güzelliklerini göstersin.


Rotorua kelimesi Maorice roto - göl ve rua - iki kelimelerinden oluşuyor. Ikinci göl olarak kısaltılmış yer adının orijinali Te Rotorua-nui-a-Kahumatamomoe; Kahumatamomoe'nin ikinci gölü anlamına geliyormuş. Kahumatamomoe de Maori şef Ihanga'nın amcasıymış. Zamanının kaşifi olan Ihanga'nın bulduğu ikinci gölmüş Rotorua ve bu gölü amcasına ithaf ederek onun ismini bu göle vermiş.

Bay of Plenty bölgesi içinde yer alan Rotorua 'da yaklaşık 70bin kişi yaşıyor. 

Rotorua'ya ilk yerleşenler elbette Maoriler. 1800'lerden sonra da Avrupalılar ticaret, evlilik ve misyonerlik faaliyetleri ile yavaş yavaş bölgeye giriş yapmaya başlamışlar. Yine de bu bölge Maori kültürünün en köklü olduğu yerlerden biri.

Şehrin içinde, yeşil park alanlarında ve yol kenarlarında bile görülebilecek kaynayan çamur çukurları yer altı aktivitelerinin ürünleri. Bolca sıcak su kaynağı olan bölgede pek çok otel ve ılıca işletmesi mevcut. Ayrıca hemen şehrin içinde bir Maori köyü var. Ücretli giriş yapılabilen köy alanında yarım saatte bir su fışkırtan gayzeri gözlemlemek mümkün.

Yine şehrin içinde büyükçe bir göl var, bu göl ile beraber toplamda 17 göle sahip bölgede bu göller Rotorua gölü olarak adlandırılıyor.

Çok çeşitli aktiviteleri ve özellikleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olan Rotorua'da neler görülebilir bir listeleyelim.

* Gayzeri bol olan bu bölgede bir gayzer görmeden olmaz tabi
* Ilıcaları da ziyaret edip bedeninizi şöyle güzelce bir dinlendirebilirsiniz.
* Kültürel aktiviteleri de ihmal etmeyin. Burada bir Maori köyüne rezervasyon yaptırıp onların sizi çıkaracağı yolculukla Maori kültürü hakkında bilginize bilgi katabilir, bunun yanında hoş bir Maori yemeği - hangi yiyebilirsiniz.
* Zamanınızı iyi ayarlayın. Çünkü The Redwoods'da yaşayacağınız dağ bisikleti macerası en az bir gününüzü alacak. Buraya bir hafta sonu da ayırabilirsiniz. Bu bölgede doğal alana ufak müdahalelerle nasıl bisiklet parkurları oluşturulduğunu görecek ve doğa ile macerayı birbirine karıştıracaksınız.
* Rotorua müzesine de mutlaka uğrayın. Müzenin kendi binası başlı başına görmeye, fotoğraflamaya değer.
* Rafting, hiking ve doğa yürüyüşleri de yapılacaklar listesinde olsa iyi olur.
* Daha pek çok aktiviteyi de şu linkten görebilirsiniz http://www.rotoruanz.com/visit/to-do/

Bu videoklip videoda da göreceğiniz gibi insansız uçakla çekilmiş ve termal göller bölgesinden muhteşem görüntüler sunuyor.


https://en.wikipedia.org/wiki/Rotorua
Videoları hazırlayanlara teşekkürler...

https://www.facebook.com/yenizelandadayasam/https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder