5 Kasım 2016 Cumartesi

Tui - Güzel Sesli Kuş


Image result for tui bird
Tui, serçegiller grubundanYeni Zelanda'ya özgü bir kuş. Tui kuşuna adını Maoriler veriyor. İngilizce'ye de oradan geçiyor. Araya girip belirtelim, Tui aynı zamanda Hawai bölgesinden Yeni Zelanda'ya kadar olan bölgelerde kız ve erkek ismi olarak kullanılıyor ve Yeni Zelanda'daki bir bira markasının da adı.

İlk bakışta siyah görünen ve boynunda beyaz papyonu ile dikkat çeken bu kuşun yakından incelendiğinde kahverengi, mavi ve yeşil tüylerinin olduğu anlaşılıyor. Boynundaki beyaz tüyler ve kendine özgü şarkılarıyla bu kuşu ayırd etmek çok kolay.

Yeni Zelanda'ya özellikle Avrupalıların yerleşiminden sonraki büyük orman kıyımlarıyla sayısı azalan tui, yeni oluşan ortama uyum sağlamış ve türü oldukça güvende görünüyor. Buna neden olarak da süsleme amaçlı Yeni Zelanda'ya getirilen çiçekli ağaçların ve bütün yıl boyunca bulabildikleri çiçeklerin iyi bir besin kaynağı oluşturması ve tui'nin de düşmanı olan possumla ilgili mücadelenin olduğu gözleniyor.

Tui kendi bölgesini korumak için kanatlarını sertçe çırparak, kaba insan sesine benzer sesler çıkararak oldukça gergin tavırlar gösterebiliyor. Ayrıca kanatlarını açıp gererek olduğundan daha büyük görünerek diğer kuşları kovalayabiliyor. Papağanlar gibi tui de çok zeki bir kuş.

Flax, kowhai ve kaka beak bitkilerinin ana polen yayıcısı olan tui'nin kendi gagası da bu çiçeklerin gagasına benziyormuş wikipedia'ya göre.

DOC : Department of Conservation, Yeni Zelanda'nın değerlerini korumak üzere kurulmuş bir şube ve Yeni Zelanda kuşlarının korunması için şu tavsiyelerde bulunuyor;
* Kuşların yaşam alanlarını korumak ve onları öldüren hayvanlarla savaşmak için gönüllü ol
* Su yollarına ve kirli su taşıyan kanallara çöp atma
* Kendi yaşadığın alanlarda gelincik ve sıçanlar için tuzaklar kur
* Kedinin tasmasına bir zil tak, onu iyi besle ve gece dışarıda bırakma
* Bahçene Yeni Zelanda'ya özgü bütün yıl boyunca kuşlara yiyecek sağlayacak bitkiler dik, kuşların bahçenden beslenmeleri için çaba sarfet.


İşte burada da tui kuşunun ilginç şarkılarından hazırlanmış videolardan örnekler;
http://nzbirdsonline.org.nz/species/tui
http://www.doc.govt.nz/nature/native-animals/birds/birds-a-z/tui/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tui_(bird)
https://en.wikipedia.org/wiki/Passerine


https://www.facebook.com/yenizelandadayasam/
https://www.instagram.com/sevgininfotogunlugu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder